zeonforces.net - Polski Serwis Mobile Suit Gundam
 
Untitled Document

"-Wszyscy wyglądają na szczęśliwych...
-To dlatego, że 50% z nich to Bioroidy."

 

Jest rok 2131. Wojna nuklearna uczyniła z Ziemi wypaloną pustynię. Deunan Knute, jak wielu innych żołnierzy pozbawiona łączności z dowództwem, wędruje wśród ruin tego świata nieświadoma tego, że wojna dawno się skończyła. Doskonale wyszkolona stała się już legendą wśród żołnierzy. Posiadająca wojskowe doświadczenie połączone z przeszłością w SWAT i policji jest przygotowana na walke z każdym przeciwnikiem jakiego mogłaby spotkać na polu walki. Nie jest jednak w stanie odprzeć niespodziewanego ataku wyposarzonych w pancerze bojowe oddziałów. Obezwładniona zostaje przetransportowana do Olympus, miasta-utopi, w którym ludzie żyją razem z bioroidami - sztucznie stworzonymi ludźmi mającymi być gwarantem pokoju i szczęścia w mieście. Deunan spotyka dawnych znajomych i bardzo szybko przekonuje się że Olympus nie będzie dla niej rajem.
Appleseed jest już drugą z kolei ekranizacją mangi autorstwa Masamune Shirow. Film w prawdzie nie ma ambicji przedstawienia wszystkim wątków w niej zawartych, ale nawet z tym za co się chwyta wychodzi mu średnio dobrze. Autorzy niepotrzebnie starali się dodać części drugorzędnych postaci, jakieś tło historyczne argumentujące ich postępowanie. Efekt - przeciętny. Poza tym przez dużą część filmu tak naprawde nie wiadomo o co w tym wszystkim chodzi. Każdy coś tam kombinuje, każdy w imie czegoś walczy i niby wszystko wyjaśnia się w wielkim finale, ale jakoś tak płytko i (znowu!) powierzchownie.


Tym co pozostanie wam w pamięci i co bez wątpienia będzie wam się kojarzyło z Appleseed jest jego strona graficzna. Całe anime jest popisem umiejętności grafików komputerowych i dopóki prezentują oni sceny akcji, całość zachwyca. Wszystko jest niezwykle dynamiczne, modele pojazdów przedstawione szczegułowo, a animacje płynne - miód dla oczu. Gorzej jeśli chodzi o modele postaci. Są one sztuczne, sprawiają wrażenie plastikowych i marionetkowych. Gwożdziem do trumny jest ich mimika. Mimika...dobre...raczej jej brak. Zapomnijcie o jakichkolwiek grze emocji na twarzach bohaterów. Źli mają podły wyraz twarzy, dobrzy uparto-pogodny. Jedynie po ich głosie można poznać czy są wściekli czy weseli. Zapomniałbym o śladowej ilości łez które ozdabiają Appleseed (TAK ! Melodramat też tam jest ;) ale sprawia to wrażenie jakby oczy Barbie polać wodą.


Mimika mimiką, gra postaci grą postaci, ale Appleseed nie jest dramatem, tylko kinem akcji. Jak już napisałem animacja która kompletnie nie sprawdza się w statycznych scenach, w czasie dynamicznych momentów przygniata widza. Scena walki otwierająca film jest jedną z najlepszych w Appleseed. Rozgrywająca się w ciemnej scenerii maskuje mankamenty grafiki i jest najlepszą zachętą do obejrzenia anime do końca. Całości dopełnia bardzo dobrze dobrana muzyka. Techno i inne elektroniczne wariacje nigdy nie znajdowały się w kręgu moich zainteresowań, ale to co zaprezentowano w Appleseed brzmi naprawdę dobrze - czasem dynamicznie, czasem spokojnie, ale zawsze odpowiednio do akcji na ekranie.

3 grosze od Pogo...

Gdyby wykasować z Applessed sceny walki, powstała by całkiem niezła komedia ;P

Oczywiście Appleseed w swej fabule przemyca, górolotne myśli. Jest w nim coś o tolerancji, zrozumieniu i współistnieniu, jest pogląd na cel ludzkiej cywilizacji jej nature i możliwy koniec. Jest tego trochę. Ale charakter tego anime sprawia że nie jest one dobrym nośnikiem przesłań. Giną one wśród lawiny wybuchów i stali, a kiedy przebije się przez nią jakaś głębsza myśl, sprawia wtedy wrażenie kiczowatej i nie na miejscu. Duży w tym udział postaci występujących w Appleseed. Ani one same, ani ich poczynania nie wzbudzają żadnych emocji, nie tworzą nici sympati jaką powinien czuć widz do filmowych bohaterów. Po prostu pokaz kukiełek.
Magnesem tego filmu - przyciągającym jednych, a odpychającym drugich - z pewnością jest grafika. To właśnie od podejścia do niej zależy czy będziesz chciał obejrzeć Appleseed do końca.
Komu moge polecić ten film? Chyba tylko fanom kina akcji. Inni widzowie nie znajdą w tym anime nic co mogło by ich poruszyć...no, chyba że lubią marionetki
.

Recenzent: AzzL
T ytuł filmu: Appleseed
Długość: 103 min
Rodzaj: Science-fiction, Cyberpunk
Strona oficjalna: www.a-seed.jp

 

 

 

 

 

 

 

Main
»
Strona główna
» Redakcja
» Forum Anime Rebellion
» Forum KTA
» Historia strony
» Reklama
» Konkurs Teledysków Anime
Recenzje
»
Anime

» Film
»
Pierwsze wrażenie

Teksty
»
Tutoriale
Multimedia
»
Teledyski
(AMV)
» Programy
Prace fanów
»
fan Ficks
»
fan Gfx

 
Rei Official Website ~ always for JMUSIC world