zeonforces.net - Polski Serwis Mobile Suit Gundam
 
Untitled Document

"I know You...Biolin Caolin Onsei'ita"

 

Zacznijmy od tego, że "Blame!" nie jest standardowym anime i nie chodzi tu bynajmniej o zastosowanie jakichś nowych, niespotykanych dotąd, technik w rysownictwie czy tworzeniu całości tego tytułu.

Jak wiele innych, tak i "Blame!" na początku był tylko mangą. Szybko jednak zyskał sporą popularność i wiadomo już było, że to tylko kwestia czasu zanim powstanie anime na jego podstawie. Niestety nie zebrano wystarczającej ilości funduszy na realizację i skończyło się na 6 odcinkach zwanymi Log'ami, oraz jednym Extra Log'u. Wszystkie one trwają po około 5 minut i miały być zapowiedzią powstającej produkcji.

Swoją drogą, to ciekawi mnie jak innym autorom udaje się zebrać fundusze na niektóre gnioty które od czasu do czasu nawiedzają nasze komputery i telewizory?

Historia w animowanej wersji "Blame!" toczy się w taki sposób, że bez wcześniejszego przeczytania mangi, możecie nawet do końca nie być pewni jak ma na imię główny bohater ;)

To w większości prezentacja ponurej rzeczywistości panującej w "Blame!". Jest to jednak klimatyczne, mroczne i tajemnicze przedstawienie które potrafi wciągnąć.

Warunki świata "Blame!" są zbliżone do tego, znanego, z filmu "Matrix". Ludzie w którymś momencie za bardzo się zapędzili i cyborgi stanęły na wyższej od nich pozycji w hierarchii. Z tym że ludzie to jeszcze większa rzadkość i są jeszcze bardziej bezsilni w całej tej sytuacji.

O grafice, oprócz tego że jest wspaniała, nie można powiedzieć nic więcej. Nie wiem jak to opisać ale oglądając to anime, wiedziałem że jest tu coś czego nie widziałem wcześniej. Obraz "Blame!" jest bardzo prosty - ciemność i śmierć. Autorzy postarali się jednak żeby to wszystko nie przygniotło swoją monotonnością. Krew nie zawsze jest tu czerwona a ciemność nie zawsze jest czarna. Również ustawienie widoku odgrywa tu bardzo ważną rolę. Często widzimy wszystko w tak dziwnym i nieraz szybko zmieniającym się ułożeniu, że całość jeszcze bardziej przesiąka horrorem.

Animacja występuje tu rzadko. Jak już wcześniej wspomniałem, te 7 Logów to głównie prezentacja świata "Blame!". To że coś występuje rzadko, nie oznacza że wcale. Jeśli miałbym się wyrazić w jakiś sposób na temat widzianej tu animacji to mogę jedynie leżeć na podłodze uderzając w nią z całej siły pięśćmi i z łzami w oczach przeklinać dzień kiedy to zdecydowano się przekreślić "Blame!".

Nie wiem czy w jakimś innym anime, dźwięk odgrywał tak ważną rolę. Można właściwie powiedzieć, że to głównie on buduje całość panującego tu klimatu. Jak dla całkowicie zmechanizowanego świata - muzyka jest w całości elektroniczna. Nie wyobrażajcie tu sobie jednak jakichś rytmicznych melodyjek w czasie walki, lub smętnego brzęczenia w dramatycznych chwilach. Tło muzyczne stanowią pojedyńcze dźwięki które nieźle działają na wyobraźnię. Postacie mają śmiertelnie spokojne i pozbawione emocji głosy, co w pewnych sytuacjach tworzy wrażenie jakiegoś obłędu (śmierć zagląda im w oczy a oni i tak nie zmienią swojej tonacji głosowej ;)

Mówią, że lepiej najpierw przeczytać mangę. Mnie obejrzenie tego anime zachęciło do przeczytania mangi. Być może oglądając animowaną wersję "Blame!" będziecie mieli więcej pytań niż odpowiedzi ale i tak musicie po prostu to zobaczyć.

Recenzent: Pogo
Tytuł anime: Blame! ver.0.1.1
Ilość epizodów: 7
Rodzaj: Triller, Akcja
Strona oficjalna: http://www.blamenet.com/

 

Main
»
Strona główna
» Redakcja
» Forum Anime Rebellion
» Forum KTA
» Historia strony
» Reklama
» Konkurs Teledysków Anime
Recenzje
»
Anime

» Film
»
Pierwsze wrażenie

Teksty
»
Tutoriale
Multimedia
»
Teledyski
(AMV)
» Programy
Prace fanów
»
fan Ficks
»
fan Gfx

 
Rei Official Website ~ always for JMUSIC world