zeonforces.net - Polski Serwis Mobile Suit Gundam
 
Untitled Document

35 litrów wody, 20 kilogramów węgla, 4 litry azotu, 1.5 kilograma wapnia, 800 gram fosforu, 250 gram soli, 80 gram siarki i kilkanaście innych pierwiastków. Przepis na człowieka...

 

Alchemia. Odwieczna zagadka ludzkości. Wiele istnień próbujących rozgryść jej naturę poświęciło w tym celu własne życie. W anime "Full Metal Alchemist" została jednak ukazana nieco inaczej. Nie są to bezowocowe próby uzyskania złota z rtęci czy różnorodnych mikstur z wyszukanych składników. Alchemia została tu ujęta jako sztuka przemiany jednej materii w inną. Należy przy tym procesie pamiętać o najważniejszym prawie natury - Aby coś stworzyć, musisz poświęcić w zamian coś o podobnej wartości. Można to interpretować także w inny sposób - Nie otrzyma się niczego za darmo.

Mogłoby się wydawać, że znając już tajniki alchemii, wszystko jest możliwe, lecz człowiek nie powinien bawić się w Boga. Bracia Erlic byli tego w pełni świadomi, lecz pod wpływem impulsu postanowili wskrzesić swoją niedawno zmarłą matkę, zakazaną dziedziną w alchemii. Skutki były tragiczne - 10 letni Al stracił ciało, a jego o rok starszy brat stracił nogę. Chcąc ratować brata zamknął jego dusze w zbroi, poświęcając jeszcze rękę...


Tak na wstępie przedstawia się fabuła "Full Metal Alchemist". Oglądając dalej, zagłębiamy się w zagmatwaną, wielowątkową historię, która, jak może się na początku wydawać, wcale nie jest taka prosta. Autorzy dobrze wiedzieli czym zadowolić widza, aby przy dużej ilości odcinków nie zanudził się oglądając dialogi i sceny walki maksymalnie przeciągane tak jak to bywało w innych anime. Żadna minuta nie jest zmarnowana, przy 51 epizodach nie nudziłem się ani przez chwilę. Powaga i humor, którego tu także nie brakuje, zostały ze sobą świetnie połączone dając znakomity końcowy efekt.

Co do kreski, autorzy włożyli sporo pracy nad każdym szczegółem. Rozległe, głębokie krajobrazy, dopracowane postacie, nawet dynamiczne sceny wyglądają wspaniale. Bystre oko także może dopatrzeć się kilku niedopracowań, ale dosłownie tylko kilku. Dźwięk także jest doskonały - znakomite dobranie muzyki do scen (przeważają utwory klasyczne i chóralne) dają naprawdę niesamowity efekt. Sam opening i ending w całej serii zmienia sie aż 3 razy.


 

Full Metal Alchemist jest tytułem, do którego podchodzę z respektem. Samej recenzji także nie mogłem napisać, gdy miałem tylko chwile wolnego. To anime jest jednym z niewielu, jakie będę pamiętał przez długi czas. Dla mnie - zdecydowanie numer jeden. Polecam do obejrzenia dla każdego!

Recenzent: Tommy
T ytuł anime: Full Metal Alchemist
Typ: Serial TV
Ilość epizodów: 51
Rodzaj: Akcja/Dramat/Komedia
Strona oficjalna: http://www.fullmetalalchemist.com/

 

Main
»
Strona główna
» Redakcja
» Forum Anime Rebellion
» Forum KTA
» Historia strony
» Reklama
» Konkurs Teledysków Anime
Recenzje
»
Anime

» Film
»
Pierwsze wrażenie

Teksty
»
Tutoriale
Multimedia
»
Teledyski
(AMV)
» Programy
Prace fanów
»
fan Ficks
»
fan Gfx

 
Rei Official Website ~ always for JMUSIC world