zeonforces.net - Polski Serwis Mobile Suit Gundam
 
Untitled Document
Dobre do pewnego momentu...

Mówią, że przez wódkę, wszystko co pożądne może się stoczyć. Jednak "Samurai7" nie potrzebowało ani jednego promila aby po dobrym początku zlecieć na same dno.

Wojna to straszna rzecz. Kiedy już się zacznie odnosi się wrażenie, że nie ma ona końca, a każdy dzień trwa wieczność. Z takiego założenia wyszli niektóży 'samuraje' poświęcając swoje ciała na rzecz zmechanizowanych pancerzy które miały im zapewnić potęgę na polu walki. Kiedy technika łączy się z mieczem, nie ma żartów :) Wszystko jednak kiedyś się kończy. Skryta wcześniej w cieniu wydarzeń warstwa rzemieślnicza, produkująca zaopatrzenie dla wojowników w postaci broni czy pojazdów, przekształciła się w kupców któży zawładnęli gospodarką państwa. Samuraje przestali być potrzebni, jednak ich zmechanizowana część nie potrafiła robić niczego innego jak tylko walczyć. Zostali więc oni wykorzystani jako przedmiot do pobierania daniny od chłopów w postaci ryżu, których sytuacja po tej rewolucji nie zmieniła się ani trochę.

Terroryzowani oraz żyjący w ciągłym strachu chłopi jednej z wiosek, pragną zakończyć ten horror wysyłając trójkę spośród siebie (dziewczynę i jej młodszą siostrę wraz z jednym z wieśniaków) w celu odnalezienia kilku japońskich rycerzy i namówienia ich do udzielenia pomocy.

"Samurai7" to anime oparte na bardzo znanym klasyku "Siedmiu Samurajów" Akiry Kurosawy, które jak dla mnie dzieli się na 3 fazy historii. Pierwsza z nich to czas poszukiwań wojowników. Po kolei poznajamy charakter każdego z nich, dowiadujemy się o nim nowych rzeczy. Druga - główny wątek całej historii, obrona wsi. Trzeci to cykl z serii 'co to tu do cholery ma znaczyć?'. Początek historii zaostrza apetyt na ciąg dalszy. Siedzisz zgarbiony, z wlepionymi oczyma w monitor i oczekujesz co będzie dalej. Kiedy po tych kilkunastu odcinkach wiadomo, że akcja już się zaczyna na dobre rozkręcać następuje niespodziewane przerwanie wszystkiego i wprowadzenie trzeciej, zupełnie zbędnej, fazy. W "Samurai7" spośród 3 części opowieści, druga - najważniejsza - trwa najkrócej. Po jej zakończeniu wszystko zaczyna lecieć na łeb na szyję. Od tej chwili coraz częściej będziesz załamywał/załamywała ręce zadając sobie poytanie po co oni to jeszcze ciągną?

"Samurai7" to rozciągnięty tematycznie serial. Jest tu miejsce na krew, śmiech, romans i łzy. O ile na początku wszystko zachowuje pewien umiar, o tyle później proporcje zostały przełamane i w końcu samemu się nie wie czy ogląda się romans, komedię czy film akcji.

Nielicząc kilku wpadek, gdzie można było odnieść wrażenie, że rysownicy gdzieś się śpieszyli, strona wizualna zasługuje na pochwałęł. To co lubię, czyli połączenie standardowego anime z animacją 3D. Broń biała, efekty świetlne, maszyny, pociski, wszystko wygląda naprawdę świetnie i aż miło ogląda się walki. Jednak jak już wspomniałem zdarzają się momenty gdzie widać, że autorzy odpuścili sobie po prostu co wygląda naprawdę komicznie i nienaturalnie. Coż, da się przełknąć ale uczepliwi mogą nieźle pozrzędzić.

W czasach samurai i shogunów nie znano rock'a ani nieczego w tym rodzaju więc nie oczekujcie jakiś wykwintych ścieżek dźwiękowych ;) Audio nie jest niczym nadzwyczajnym, czymś co można by rozpamiętywać, jednak odgrywa swoją rolę tak jak powinno i jak najbardziej pasuje tu idealnie. Warto wspomnieć, że producentem

ścieżki dźwiękowej do "Samurai7" był Hanz Zimmer.

"Samurai7" jest dobre do momentu kiedy wzoruje się na Kurosawie. Kiedy zostaje to zaprzestane, zaczyna się tandeta. Widocznie twórcy uznali, że muszą dociągnąć do 26 odcinka bez wględu na wszystko. Końcówka to zlepek zaprzeczających sobie zdarzeń, niepotrzebnych przeciągnięć i bezsensownych rozwiązań. Odbija się to na całości tytułu. Jeśli katany i samuraje to Twój żywioł, napewno znajdziesz tu coś dla siebie. Anime godne polecenia jednak te fatalne zakończenie może naprawdę pozostawić niesmak.

 

Recenzent: Pogo
T ytuł anime: Samurai7
Typ: Serial TV
Ilość epizodów: 26
Rodzaj: Akcja
Strona oficjalna: http://www.samurai-7.com/index.html

 

Main
»
Strona główna
» Redakcja
» Forum Anime Rebellion
» Forum KTA
» Historia strony
» Reklama
» Konkurs Teledysków Anime
Recenzje
»
Anime

» Film
»
Pierwsze wrażenie

Teksty
»
Tutoriale
Multimedia
»
Teledyski
(AMV)
» Programy
Prace fanów
»
fan Ficks
»
fan Gfx

 
Rei Official Website ~ always for JMUSIC world